Techniki graficzne

Drzeworyt– jest to technika graficzna wypukła. Polega na wykonaniu rysunku na kawałku drewna, wyżłobieniu tła wokół rysunku a następnie pokryciu farbą części wypukłych i odbiciu ich na papierze.

Miedzioryt– jest to technika graficzna druku wklęsłego. Polega na wyżłobieniu rysunku na płycie miedzianej, wypełnieniu go farbą i odbiciu na papierze.

Akwaforyt/Kwasoryt- jest to technika graficzna wklęsła. Do jej wykonania potrzebny jest kwas, rysunek wykonuje się igłą grawerską na płycie metalowej pokrytej werniksem. Po wykonaniu rysunku płytę poddaje się trawieniu czyli działaniu kwasów, w tym czasie kwas trawi miejsca wcześniej zdrapane igłą. Grubość i głębokość kreski zależy od czasu trawienia. Po oczyszczeniu płyty z werniksu w wytrawione miejsca wciara się farbę. Na płytkę kładzie się papaier i przepuszcza przez prasę drukarską. Mistrzem tej techniki był Rembrandt.

Akwatinta– jest to technika graficzna druku wklęsłego. Polega na kilkukrotnym trawieniu kwasem kompozycji, wykonanej na pokrytej pyłkiem żywicznym i alkoholem płycie miedzianej. Następnie wytrawione miejsca wypełniane są farbą i odbijane na papierze. Technika ta daje efekt rysunku lawowanego- rozmytego.

Litografia– jest to technika druku płaskiego. Polega na wykonaniu rysunku tłustą kredką, farbą lub tuszem na kamieniu litograficznym, który zakwasza się roztworem kwasu azotowego z gumą arabską i powleka farbą drukarską. Odbitkę wykonuje się na papierze pod prasą. Przy litografii wielobarwnej dla każdej barwy używa się innej płyty.

Dodaj komentarz